سهم اندک دانش‌بنیان‌ها از تولید ناخالص داخلی

رئیس کمیسیون خدمات فنی مهندسی اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه اکنون سهم دانش‌بنیان‌ها از تولید ناخالص داخلی کشور اندک است، اعلام کرد: بخش‌هایی از تولید در فرایند تولیدات صنعتی امکان بهره‌گیری از دانش فنی دانش‌بنیان‌ها را دارند؛ اما در برخی تکنولوژی‌ها دانش فنی آن‌ها در اختیار نیست.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از آنا، علی نقوی اظهار کرد: استفاده از تکنولوژی در بسیاری از تولیدات موجب افزایش بهره‌وری می‌شود. درشرایطی که کشور با کمبود جدی تولید منابع انرژی از جمله گاز، برق و آب مواجه است طبیعی است که استفاده از فناوری، نوآوری و تکنولوژی می‌تواند بهره‌وری تولید را افزایش داده و از ناترازی منابع انرژی جلوگیری کند.

تحریم و مشکلات صنایع در تجهیز به تکنولوژی‌های روز

وی افزود: تکنولوژی که اکنون در صنایع بزرگ و حتی صنایع کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد به روز نیست و به دلیل تحریم‌ها کشور‌های صاحب تکنولوژی مانند اروپا، آمریکا، کره جنوبی همکاری لازم را نمی‌کنند و انتقال تکنولوژی به سختی انجام می‌شود ضمن آنکه در بحث انتقال پول هم دشواری‌هایی وجود دارد و تجهیزات با چند مرحله جابه‌جایی و واسطه وارد کشور می‌شود و این شرایط موجب می‌شود تا هزینه تمام‌شده تجهیزات به نحو قابل توجهی افزایش یابد.

رئیس کمیسیون خدمات فنی مهندسی و احداث اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: تجهیزات و تکنولوژی‌های گوناگون به دلیل شرایطی که کشور با آن مواجه است تا ۳۰ درصد گران‌تر به کشور وارد می‌شود و موجب می‌شود تا مجموع هزینه تمام‌شده تولیدات و محصولات واحد‌های تولیدی با افزایش بیشتری مواجه شود و این شرایط قدرت رقابت محصولات داخلی را با نمونه‌های خارجی کاهش می‌دهد.

مشکلات پیمان‌سپاری ارزی برای تولیدات صنعتی

رئیس کمیسیون خدمات فنی مهندسی و احداث اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: تحریم‌ها موجب شده تا صنایع نتوانند به تکنولوژی‌های روز که مصرف انرژی پایین‌تری داشته و بازدهی بالاتری دارند تجهیز شوند. عمده صنایع جدید نیز با تکنولوژی چینی احداث می‌شوند که از انواع درجه دو و سه است، چون تکنولوژی‌های درجه یک به دلیل تحریم وارد نمی‌شود و به همین دلیل صنایع با مصرف برق، آب، گاز و انواع انرژی بالاتری همراه هستند.

نقوی گفت: بخش خصوصی با دشواری زیادی به دلیل پیمان‌سپاری ارزی مواجه است و ارز مورد نیاز برای خرید تجهیزات و تکنولوژی نیز چندان در دسترس نیست.

قانون استفاده حداکثری از تولیدات داخلی به صورت سلیقه‌ای در کشور اجرا می‌شود

وی افزود: همچنین قانون استفاده حداکثری از تولیدات داخلی نیز به صورت سلیقه‌ای در کشور اجرا می‌شود و مجموعه قوانینی که در کشور اجرا می‌شود به شدت بازدارنده بوده و به نفع تولید نیست.

رئیس کمیسیون خدمات فنی مهندسی و احداث اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: در این وضعیت شرکت‌های دانش بنیان‌ها در کشور ما به آن میزان گسترده نشده که بتوان از دانش، علم و فناوری آن‌ها در صنایع بهره لازم برده شود. مزیت دانش‌بنیان‌ها دانش فنی است؛ اگرچه در برخی از صنایع مانند پتروشیمی حضور دارند؛ اما نسبت به وسعت صنایعی که در کشور وجود دارد، نقش دانش‌بنیان‌ها در تولید صنعتی افزایش نیافته است.

تقوی بیان کرد: پیشرفت‌های خوبی در ساخت و احداث کارخانجات فولاد اسفنجی حاصل و بسیاری از بخش‌های تولید در این واحد‌ها بومی شده؛ اما تکنولوژی روز ان‌ها با قیمت تمام‌شده بالایی همراه است.

فضای حاکم بر کشور در حال حاضر اکوسیستم و فضای حمایتی از دانش‌بنیان‌ها نیست

رئیس کمیسیون خدمات فنی مهندسی و احداث اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: بخش‌هایی از تولید در فرایند تولیدات صنعتی امکان بهره‌گیری از دانش فنی دانش‌بنیان‌ها را دارند؛ اما در برخی تکنولوژی‌ها دانش فنی آن‌ها در اختیار نیست. فضای حاکم بر کشور در حال حاضر اکوسیستم و فضای حمایتی از آن‌ها نیست تا بتوانند به رشد و بالندگی برسند.

وی به مهاجرت گسترده نیروی انسانی متخصص اشاره کرد و افزود: باید بتوان با مکانیسم‌هایی جوانان خلاق، صاحب ایده و مستعد را در کشور حفظ کرد؛ اما اکنون تمایل به خروج از کشور افزایش یافته است؛ بنابراین ابتدا آن‌ها را حفظ کرد تا بتوان یک مجموعه دانش‌بنیانی را به شرایط و فضایی رساند که با تولیدات دانش یا محصول خود بتوانند زمینه رشد و بالندگی را فراهم کنند.

سهم صنایع کوچک و متوسط از اقتصاد ایران ۲۰ درصد است

نقوی تصریح کرد: اگر دانش‌بنیان‌ها تقویت شوند به طور قطع سهم آن‌ها در رشد اقتصادی افزایش خواهد یافت؛ اما اکنون سهم آن‌ها از تولیدناخالص داخلی کشور اندک است در حالی که اگر بخواهیم ارزیابی کنیم که کشور در مسیر رشد و توسعه قرار دارد یا خیر باید سهم صنایع کوچک و متوسط و دانش‌بنیان‌ها را در آن‌ها سنجید که سهمی از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه اکنون سهم دانش‌بنیان‌ها از تولیدناخالص داخلی کشور اندک است، اعلام کرد: بخش‌هایی از تولید در فرایند تولیدات صنعتی امکان بهره‌گیری از دانش فنی دانش‌بنیان‌ها را دارند؛ اما در برخی تکنولوژی‌ها دانش فنی آن‌ها در اختیار نیست. فضای حاکم بر کشور در حال حاضر اکوسیستم و فضای حمایتی از آن‌ها نیست تا بتوانند به رشد و بالندگی برسند.

وی افزود: در کشوری مانند سوئیس ۹۹ درصد از اقتصاد کشور در اختیار صنایع کوچک و متوسط است درحالی که این سهم در کشور ما ۲۰ درصد است و در کشور‌های پیشرفته سهم دانش‌بنیان‌ها در اقتصاد قابل توجه است در حالی که این سهم در ایران بسیار ناچیز است؛ بنابراین این شرکت‌ها نیاز به حمایت و فضا و اکوسیستمی دارند که بتوانند در آن رشد کرده و به بالندگی برسند.

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *