زنگ خطر در حوزه بهره‌وری نیروی انسانی چیست؟

رئیس سازمان ملی بهره‌وری گفت: بررسی این سازمان نشان می‌دهد که افزایش تحصیلات و سابقه کاری نیروی کار باعث افزایش بهره‌وری نشده و نمی‌شود و این زنگ خطری در حوزه بهره‌وری نیروی انسانی است.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از ایرنا، میرسامان پیشوایی گفت: امسال سازمان بهره‌وری محاسبات دقیق‌تری را انجام داد و رشد بهره‌وری را با عوامل کیفی رشد تعدیل کرد؛ یعنی فصل تحصیلات و تجربه کاری را نیز مورد سنجش قرارداد، به این صورت که با افزایش تحصیلات و افزایش تجربه کاری در حوزه بهره‌وری نیروی کار چه اتفاقی می‌افتد که نتیجه مناسبی حاصل نشد.

وی بیان کرد: طبق بررسی سازمان ملی بهره‌وری با افزایش تحصیلات و سابقه کار نیروی انسانی ارزش افزوده افراد افزایش نمی‌یابد و این زنگ خطری است؛ زیرا نیروی انسانی برای گرفتن مدرک تحصیلی بالا و افزایش تجربه کاری به منابع بیشتری نیاز دارد و در این شرایط باید ارزش افزوده بیشتری داشته باشد، اما در عمل شاهد هستیم که این‌طور نیست.

پیشوایی با بیان اینکه سه عامل در بالا نبودن ارزش افزوده نیروی کار دخیل است، افزود: نخست اینکه افرادی که به کار می‌گیریم در جای مناسب قرار ندارد، یعنی فرد تحصیل کرده است و تجربه کاری هم دارد، اما در جای مناسبی قرار نگرفته است و بین شغل و شاغل تناسب وجود ندارد. عامل دوم این است که فرد تحصیل‌کرده در جای مناسب قرار دارد، اما مدرک تحصیلی و کیفیت آموزش پایین است که این امر به وزارت علوم بازمی‌گردد. موضوع سوم این است که نظام انگیزشی در بازار کار مناسب نیست و فرد متخصص در جای مناسب هم به کار گرفته شده، اما جبران خدمات متناسب با او نیست و انگیزه لازم را ندارد.

وی تاکید کرد: بایستی دستگاه‌های تخصصی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان اداری و استخدامی و وزارت علوم و حتی معاونت علمی ریاست جمهوری، هشدار سازمان ملی بهره‌وری را جدی بگیرند و اقدامات لازم برای افزایش نیروی بهره‌وری انجام دهند.

مطالب مرتبط:

کارنامه بهره‌وری شرکت‌ها منتشر می‌شود/ اخطار به بانک مرکزی، صدا و سیما و وزارت دفاع

تفاهم‌نامه همکاری چهار جانبه «ارتقای بهره‌وری آب و برق» امضا شد

یک ایده بهره‌ورانه: تشکیل میز تخصصی آب در دستگاه‌های مرتبط

در نشست هم‌اندیشی روسای ادوار «سازمان بهره‌وری» چه گذشت؟ از تمجید رئیسی تا ضرورت تغییر جایگاه نهاد بهره‌وری

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *