آموزش بهره‌وری: ایجاد کشاورزی مقاوم در برابر تغییرات اقلیمی

سازمان بهره وری آسیایی یک دوره آموزشی اینترنتی با عنوان «ایجاد کشاورزی مقاوم در برابر تغییرات اقلیمی (Building Climate Change-resilient Agriculture) ارائه داده است.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از وبسایت سازمان بهره وری آسیایی، طبق تعریف سازمان ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحده (ناسا)، تغییر اقلیم به تغییر اقلیم زمین یا الگوهای معمول آب و هوا مانند دما، بارش و بارش برف اشاره دارد. 

در دهه‌های گذشته، داده‌های عددی هواشناسی نشان داده‌اند که میزان دی اکسید کربن (CO2) در جو با نرخ‌های بالاتری نسبت به هر زمان دیگری در تاریخ افزایش یافته است. در سال 2013، سطح C02 از 400 ppm فراتر رفت، زیرا این رقم به طور تصاعدی از 300 ppm در سال 1950 به وجود آمد که منجر به ذوب شدن یخچال های طبیعی و بالا آمدن سطح دریا خواهد شد.

از سوی دیگر، کشاورزی به طور جدایی ناپذیری با تغییرات آب و هوایی مرتبط است. تغییر چرخه هیدرولوژیکی باعث رخدادهای نامنظم خشکسالی و سیل در مناطق کشاورزی می شود. مناطق زراعی نیز مستعد تغییرات غیرمنتظره دما هستند و توزیع تنوع و بهره وری محصول به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. 

برای مثال، پیش‌بینی می‌شود میانگین عملکرد ذرت، برنج و سیب‌زمینی تا سال 2050 در مقایسه با عملکرد آنها در سال 2000 به ترتیب 24، 11 و 9 درصد کاهش یابد. گسترش عوامل بیماری زای محصولات کشاورزی، گسترش آفات حشرات، بازده محصولات غیر قابل پیش بینی، نوسانات قیمت مواد غذایی، بی ثباتی بازار کشاورزی و ناامنی غذایی. اهمیت ایجاد سیستم های تولید مواد غذایی و اکوسیستم های کشاورزی مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی در حال تغییر آشکار است.

توسعه سناریوهای احتمالی اقلیمی و تهیه استراتژی های سازگاری در مدیریت مخاطرات اقلیمی حیاتی است. دستورالعمل ها و دستورالعمل های اضطراری برای رویدادهای شدید آب و هوایی و راه حل های فنی برای پیش بینی آب و هوا برای پاسخ به گزینه های مختلف در سناریوهای احتمالی ضروری است. 

تکنیک‌های جدید پرورش محصولات برای افزایش دما و مقاومت به خشکی نیز برای اطمینان از بهره‌وری پایدار مورد نیاز است. فن‌آوری‌های پیشرفته برای جمع‌آوری داده‌ها و آزمایش‌های مزرعه و همچنین زیرساخت‌های کشاورزی مانند تکنیک‌های آبیاری کارآمد راه دیگری برای انطباق با شرایط اقلیمی غیرمترقبه در مزرعه است.

این دوره آموزشی خودآموز الکترونیکی سازمان بهره وری آسیایی، رویکردهای نوآورانه هوشمند و راه حل های تکنولوژیکی اخیر را برای پاسخ به تغییرات آب و هوا و افزایش بهره وری کشاورزی به اشتراک می گذارد. همچنین سازگاری با تغییرات آب و هوایی را به عنوان شیوه های معمول در سیستم های تولید کشاورزی برای افزایش مقیاس در کشورهای عضو سازمان بهره وری آسیایی ترویج می کند.

علاقه مندان برای بهره مندی از این دوره آموزشی اینترنتی می توانند به این لینک مراجعه کنند.


مطالب مرتبط:

آموزش بهره‌وری: کشاورزی مبتنی بر اصول محیط زیستی

آموزش بهره‌وری: مدیریت پسماند در کسب‌وکارهای کشاورزی

اشتراک گذاری:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *