ارزش‌آفرینی در افزایش توان رقابتی در عرصه کسب‌وکار

مهم‌ترین ابزار خلق ارزش و از بین بردن اتلاف در سازمان‌ها تفکر ناب است. تفکر ناب، نگرشی است برای افزایش بهره‌وری و ارزش‌آفرینی پیوسته و حداقل کردن هزینه‌ها و اتلاف‌ها؛ این تفکر به بسیاری از مدیران کمک کرده تا از جعبه ‌ابزار بهبود ناب، به منظور خلق ارزش واقعی برای مشتری، به گونه‌ای اثربخش استفاده کنند.

به گزارش پایگاه خبری بهره ورنیوز به نقل از شارا، دکتر شهرام شیرکوند، پژوهشگر و مشاور صنعت در یادداشتی نوشته است:

ارزش‌ها براساس زمان، مکان و افراد مرتبط با عوامل متغیر محیطی، تغییر می‌کند. در واقع این تغییر، یک تبادل انرژی یا انتقال پیام بین افراد و سازمان‌ها در حوزه کسب‌ وکار است. ارزش آفرینی موجب تسهیل زندگی و کسب و کار برای دیگران می‌شود. ارزش آفرینی همچنین نقش بسیار مهمی در سوددهی و ماندگاری کسب و کار اقتصادی دارد.

به این لحاظ بسیاری از مدیران برای آگاهی از نقاط ضعف و قوت سازمان یا شرکت خود در قیاس با سایر رقیبان، ارزش‌های مشتری را تجزیه و تحلیل می‌کنند. خلق ارزش برای مشتریان محصولات یا خدمات، یکی از مهم‌ترین عوامل سودآوری سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی به شمار می‌رود. از این رو، رقابت در این عرصه و هدف‌ گذاری بنگاه‌های اقتصادی برای دستیابی به مزیت رقابتی پایدار و برتری استراتژیک نسبت به رقیبان موجود سبب شده تا خواسته‌های مشتریان و جلب رضایت آنها با اهمیت شود.

در حقیقت رضایتمندی مشتری به عنوان معیار سنجش برای میزان خشنودی وی از کالا یا خدماتی که خریداری کرده بوده، همین‌طور نحوه قضاوت مصرف کننده درباره میزان ارزشی است که عایدش شده است. در این راستا باید درنظر داشته باشیم که این ارزش را نیروی انسانی سازمان یا شرکت در مشتری ایجاد می‌کند.

از این رو، باید فرهنگ سازمانی برای نهادینه‌ سازی یا توسعه این امر از سوی مدیران ایجاد شود و خلق ارزش برای مشتری به فرهنگ سازمانی تبدیل شود. امروزه مدیریت سرمایه‌های انسانی، هنر و تخصص مدیران به شمار می‌رود و افرادی که از این هنر و تخصص بهره‌مند هستند، به آسانی به هدف‌های مدیریتی خود دست می‌یابند.

مدیران موفق هر روز با تفکری نوین و ناب در عرصه مدیریت ظاهر می‌شوند و از فرصت‌ها و امکانات موجود به بهترین شکل ممکن استفاده می‌کنند. اما مدیران سنتی اغلب گرفتار تشریفات شده و برای رفع مشکلات خاص، به راهکارهای معمول و متعارف متوسل می‌شوند در حالی که مدیر ناب پیوسته درباره مشکلات سازمان می‌اندیشد، علت‌های ریشه‌ای آنها را می‌جوید و تجربه‌ها را تا یافتن بهترین شیوه برای انجام اقدامات اصلاحی راهبری می‌کند.

مهم‌ترین ابزار خلق ارزش و از بین بردن اتلاف در سازمان‌ها تفکر ناب است. تفکر ناب، نگرشی است برای افزایش بهره‌وری و ارزش‌آفرینی پیوسته و حداقل کردن هزینه‌ها و اتلاف‌ها؛ این تفکر به بسیاری از مدیران کمک کرده تا از جعبه ‌ابزار بهبود ناب، به منظور خلق ارزش واقعی برای مشتری، به گونه‌ای اثربخش استفاده کنند.

به طور حتم به منظور افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه در سازمان بهره‌گیری از روش‌های مطرح دنیا مانند تفکر ناب ضرورت دارد. برخی مدیران این روش را در سراسر دنیا اجرا کرده و با تشکیل گروه‌های تخصصی، به انجام کارهای گروهی در راستای شناسایی اتلاف‌ها اقدام می‌کنند.

مهم‌ترین وظایف مدیر ناب‌اندیش را می‌توان این‌گونه بیان کرد: ایجاد تغییر در فرهنگ سازمانی همسو با اصول و رویه‌های ناب، طراحی برنامه‌ای جامع و برنامه‌ریزی‌شده به جای راه‌حل‌های تک‌منظوره، تامین منابع لازم، حفظ اصول ناب و عمل به آن و تعهد بلندمدت، اختیار دادن به کارمندان و تاکید بر کار گروهی.

به طور کلی تفکر ناب در ۵ اصل اساسی خلاصه می‌شود؛ با درک دقیق این اصول می‌توان ضمن بکارگیری کامل روش‌ها و فنون ناب به راهکار پایداری در ناب‌سازی سازمان و فرآیندهای آن دست یافت. این ۵ اصل اساسی عبارتند از:

۱- تعیین دقیق ارزش هر محصول معین از دیدگاه مشتری؛

۲- شناسایی جریان ارزش محصول؛

۳- ایجاد حرکت بدون وقفه در این ارزش؛

۴- امکان دادن به مشتری تا بتواند این ارزش را از تولیدکننده به‌دست آورد ؛

۵-تعقیب و جست‌وجوی کمال. در نگرش و تفکر ناب، تولید فقط به مفهوم ساختن یک محصول نیست زیرا تولید با جمع‌آوری چند دستگاه و عده‌ای کارگر به‌ سادگی رخ می‌دهد.

عرصه فعلی کسب‌ وکار، تصویر جدیدی از سازمان با نگرش نوین ارائه می‌کند. با این نگرش، سازمان مجموعه‌ای از فرآیندهایی است که هدف آن ایجاد ارزش برای مشتریان است.

در اصل سازمان‌ها در مسیر تغییر به بنگاه اقتصادی ناب، باید بستر و زیرساخت‌های مناسب را به منظور نهادینه شدن تفکر ناب در تمام سطوح مهیا کنند و فرهنگ سازمانی را در این زمینه توسعه دهند؛ نهادینه ‌سازی این نوع تفکر ارتباط نزدیکی با نوع نگرش و ارزش‌های حاکم بر سازمان و کارکنان آن دارد.

«ناب اندیشیدن» باید به فرهنگ سازمانی تبدیل شود. بنابراین کاربرد تفکر و مدیریت ناب، به کسب رضایت مشتریان و توسعه آنها، رضایتمندی مدیران و کارکنان از عملکردشان در سازمان، افزایش بهره ‌وری و بالا رفتن توان رقابتی در عرصه کسب‌وکار منتج می‌شود.

مطالب مرتبط:

اهمیت مدیریت ناب در توسعه فضای رقابتی

گسترش «مدیریت ناب» در دستور کار سازمان بهره‌وری آسیایی

اشتراک گذاری:یک دیدگاه برای “ارزش‌آفرینی در افزایش توان رقابتی در عرصه کسب‌وکار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *